BUIKUKAI

AIKIDO AZS GLIWICE

Osaka Buikukai jest organizacją zrzeszoną w  Fundacji Aikikai w Tokio, której główną siedzibą jest Hombu Dojo.

Obecnie organizacji przewodzi Shihan Jiro Kimura (8 Dan Aikikai), natomiast nauczycielem japońskim sprawującym techniczny nadzór nad naszą sekcją jest Shihan Kazuyasu Kamimura (7 Dan Aikikai).

Shihan Kimura
Jiro
8 dan, Japoński Nauczyciel, Shihan
Shihan Kamimura
Kazuyasu
7 dan, Japoński Nauczyciel, Opiekun Dojo, Shihan

Buikukai jest organizacją aikido związaną z mistrzem Hirokazu Kobayashi. W 1954 r. Hirokazu Kobayashi przeniósł się do Osaki i rozpoczął treningi w Buiku dojo. Stąd następnie rozwineła się organizacja (kai) czyli Buikukai. Od 1964 r. na prośbę twórcy aikido, Morihei Ueshiba, Sensei Hirokazu Kobayashi rozpoczął propagowanie aikido w Europie. Wielokrotnie odwiedzał kraje Europy zachodniej, potrafił spędzić ponad poł roku w Europie. Miał wielu uczniów, którzy obecnie kontynuują nauczanie aikido według jego przekazu. H. Kobayashi zmarł w 1998r.

IMG_20231030_125512_990

Sensei Kamimura Kazuyasu po raz pierwszy przyjechał do Polski w lutym 2013 roku.

 

Piotr Bidziński wziął udział w tym pierwszym zgrupowaniu w Polsce. W czasie kolejnych przyjazdów Sensei Kamimura do Polski nawiązał z nim bezpośrednią współpracę oraz został jego bezpośrednim uczniem (deshi).

 

Od samego początku współpracy z Sensei Kamimura, Dojo AZS Gliwice zawsze podlegało pod organizację Buikukai Osaka w Japonii oraz jej mistrzów. Wszystkie egzaminy na stopnie mistrzowskie dan były i są rejestrowane przez Buikikai Osaka w Aikikai Fundation w Tokio.

Dojo Aikido Akademickiego Związku Sportowego w Gliwicach przy Politechnice Śląskiej (Aikido AZS Gliwice)  prowadzonym przez Sensei Piotr Bidziński i Sensei Grzegorz Baczun jest rozpoznanym reprezentantem  Buikukai w Polsce. Podlega bezpośrednio pod Sensei w Japonii i jest w nim nauczana linia  Shihan Kamimura 7 dan aikido aikikai i Shihan Kimura 8 dan aikido aikikai.

 

Sensei reprezentujący Buikukai Osaka, poza Polską, przyjeżdżają również do innych krajów w Europie – Szwajcarii, Belgii, Anglii, Włoch i Portugalii, gdzie również mamy możliwość ćwiczyć i rozwijać nasze aikido.

Oczywiście w miarę naszych możliwości uczestniczymy w zgrupowaniach z nauczycielami aikido organizowanych przez inne organizacje, stowarzyszenia lub entuzjastów aikido w Polsce.

 

Pielęgnujemy nasz bezpośredni kontakt z Japonią co umożliwia nam branie udziału w międzynarodowych wydarzeniach, jak i regularne wizyty w dojo w Japonii.

Sensei Piotr Bidziński wielokrotnie odwiedził Japonię i swoich mistrzów w Osace. Podczas swoich wizyt w Japonii zawsze uczestniczy w treningach w siedzibie głównej Aikikai Hombu Dojo w Tokio z Doshu Moriteru Ueshiba (植芝守央), jego synem Mitsuteru Ueshiba (植芝 充央) oraz Shihanami Aikikai.

Poprzez jego zaangażowanie i ciężką pracę jest rozpoznawanym polskim nauczycielem i uke dla Sensei podczas zgrupowań w Polsce, Europie i Japonii. W celu polepszenia jakości komunikacji z nauczycielami z Japonii uczy się języka japońskiego, jak i asystuje Sensei tłumacząc zgrupowania w Polsce i za granicą.

 

W naszym dojo w Gliwicach wzorując się na japońskich standardach zarówno wobec uczniów jak i nauczycieli kładziemy nacisk przede wszystkim na ćwiczenie i ruch. Przykład płynie z góry, więc jeśli Sensei rzetelnie ćwiczy i się rusza, to wszyscy studenci w Dojo również ćwiczą.

IMG_20240707_143749~2

Zacznij ćwiczyć z nami.

Spotkajmy się w Dojo!