25
12
2018

Hombu Dojo (Główna Kwatera) Aikido

Twórca aikido, Morihei Ueshiba, który przeniósł się do Tokio w 1927r., wynajmował prywatne domy jako prowizoryczne dojo treningowe. Jednak z uwagi na ilość ćwiczących były one zatłoczone. Wtedy wielu ludzi, w tym admirał Isamu Takeshita, pomógł zbudować dojo w 1931r. Byłto drewniany budynek o powierzchni ok. 120 m kw. (80mat), zwany “Kobukan”, zlokalizowany w obecnej dzielnicy Shinjuku. Był to zalążek obecnego Aikido Hombu Dojo(Kwatery Głównej).

Na szczęście Kobukan przetrwał naloty w czasie II wojny światowej. W 1948 r. zmieniono jego nazwę na “Główną Kwaterę Fundacji Aikido Aikikai”. Treningi kontynuowano nawet w pełnym chaosu okresie powojennym, a ilość studentów stopniowo rosła. W 1967r. drewniane dojo zostało odnowione, do nowoczesnego wzmocnionego budynku betonowego o 3 kondygnacjach. Budynek zmodernizowano ponownie w 1973 r., dobudowano wtedy czwarte i piąte piętro.

Dzięki temu dojo wzmocniło swoją pozycję jako centrum aikido. W 3 salach codziennie odbywają się treningi. Na dzień dzisiejszy Hombu dojo liczy ponad 500 ćwiczących. Hombu Dojo dba o rozwój aikido pod kierownictwem Doshu, który wraz z instruktorami popularyzują aikido na całym świecie. Instruktorzy Hombu Dojo wielokrotnie odwiedzali Polskę, więc nasi instruktorzy i adepci wielokrotnie uczestniczyli w prowadzonych przez nich stażach i seminariach. Wizyty instruktorów japońskich znacznie przyczyniły się do rozwoju aikido w Polsce.

Źródło: Aikikai Foundation http://www.aikikai.or.jp.