31
07
2018

O naszym Aikido

Przedstawiamy aikido na najwyższym poziomie – demonstracja sensei Jiro Kimura, 8 Dan Aikikai, dyrektora technicznego Buikukai Osaka.

W naszych treningach dążymy do tego, aby wykonywać nasze ćwiczenia efektywnie, minimalizując własny wysiłek. Staramy się również, aby stronie atakującej nie wyrządzić szkód, tj. zbytnich obciążeń stawów i mięśni, nie spowodować urazów i kontuzji. Nie oznacza to również, że cała energia należy wyłącznie do atakującego (partnera, uke), a osoba wykonująca technikę nie robi prawie nic. Zarówno atakujący, jak również broniący się muszą włożyć wysiłek w wykonanie poszczególnych technik.

Zwracamy szczególną uwagę na motorykę i ograniczenia naszych adeptów, aby odpowiednio dobrać ćwiczenia, zapewniając bezpieczeństwo i stopniowo zwiększać sprawność fizyczną i korzyści dla zdrowia. Oglądając demonstrację sensei Kimura potencjalny adept może stwierdzić, że nigdy nie osiągnie takiej maestrii ruchu – nic bardziej błędnego! Wszystko jest kwestią systematyczności i wytrwałości, ale nie to jest na początku najważniejsze. Ważne, aby pokonać własne ograniczenia i po prostu osiągać postęp w ćwiczeniach.