25
12
2018

Trening z bronią

Twórca aikido, Morihei Ueshiba, był ekspertem w posługiwaniu się kilkoma rodzajami broni, na bazie tych ruchów rozwinął swoją sztukę walki. Dlatego dużą wagę przykładamy do treningów z bronią. Ktoś spoza naszej dyscypliny pomyśli, że chodzi wyłącznie o obronę przed różnymi rodzajami broni (m. in. nóż, miecz, kij, pałka) oraz poprawne wykonywanie kata czy innych układów ruchowych.

Oczywiście, że tak, ale dojście do solidnego poziomu w tych ćwiczeniach wymaga wielu lat treningu. Dlatego naszych adeptów staramy się “oswajać” z bronią, gdy osiągną poziom ruchowy pozwalający na naukę podstawowych technik z przyrządami. Korzystamy przy tym z naszych doświadczeń w dyscyplinach związanych z posługiwaniem się mieczem i drewnianym kijem (iaido, kendo, jodo).

Poniższy film przedstawia demonstrację ćwiczeń z jo w wykonaniu jednego z największych mistrzów aikido, Morihiro Saito.

Wg opinii wielu znakomitych instruktorów adepci, którzy w swoich treningach regularnie posługują się bronią (jo, bokken, tanto), szybciej osiągają postęp w swoich technikach niż ci, którzy tego nie robią. Ćwiczenia te eliminują błędy w ustawieniu ciała, wykształcają zdolność przewidywania i podejmowania decyzji, w efekcie czego zwiększają szybkość reakcji na atak. Dlatego my również stosujemy te techniki na naszych treningach aikido.